• (041) 33 83 00 00

پیش‌نویس استاندارد حسابداری ۳۴

08 مهر 1397
نویسنده :  

پیش‌نویس استاندارد حسابداری۳۴
رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداریو اشتباهات
(تدوین شده سال ۱۳۹۵)

 

کمیته تدوین استانداردهاى حسابداری، براساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی و با تشکیل جلسات متعدد، پیش‌نویس استاندارد ”رویه‌های حسابداری، تغییر در برآوردهای حسابداری و اشتباهات“ را تدوین کرده است.
آیا می دانید فرایند تدوین استاندارد چگونه است؟

بر اساس مطلب منتشر شده در سایت سازمان حسابرسی در حال حاضر فرایند تدوین استانداردهای حسابداری به شرح زیر است:

    تشخیص موضوع جهت انجام تحقیقات

کمیته تدوین استانداردهای حسابداری بر مبنای مسائل و موضوعات مطرح شده از سوی مدیریت تدوین استانداردها، اعضای کمیته و کمیته فنی، استانداردهای مورد نیاز جهت تدوین یا تجدید نظر در آنها را مشخص و به مدیریت تدوین استانداردهای حسابداری اعلام می‌نماید.

    بررسیهای مقدماتی

پس از تشخیص موضوع، کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی لازم از طریق کارشناسان مدیریت تدوین استانداردها صورت می‌گیرد. در این مرحله، استانداردهای سایر کشورها نظیر آمریکا، انگلستان، استرالیا، کانادا و استانداردهای بین‌المللی، تحقیقات انجام شده در رابطه با موضوع، روش های متداول در ایران و مسائل قانون مرتبط با موضوع شناسایی، جمع‌آوری و بررسی می‌شود. نتیجه این مرحله ارائه گزارشهای مطالعاتی می‌باشد.

    تصمیم گیری در مورد لزوم تدوین استاندارد

پس از مشخص شدن موضوع با توجه به ارزیابی مقدماتی، کمیته تدوین استانداردها در خصوص لزوم تدوین استاندارد در رابطه با موضوع مطرح شده تصمیم‌گیری می‌نماید.

    تهیه پیش‌نویس مقدماتی

چنانچه تدوین استاندارد توسط کمیته تدوین استانداردهای حسابداری لازم تشخیص داده شود، گروههای کارشناسی با توجه به گزارشهای مطالعاتی تهیه شده و مطالعات میدانی و تشکیل جلسات با صاحب نظران مرتبط با موضوع، اقدام به تهیه پیش‌نویس مقدماتی می‌نماید.

    تدوین پیش‌نویس استاندارد

در این مرحله کمیته تدوین استانداردهای حسابداری با توجه به ”پیش‌نویس مقدماتی استاندارد“ ارائه شده توسط گروههای کارشناسی بررسی های گسترده و عمیق خود را انجام می‌دهد و پس از انجام اصلاحات ”پیش‌نویس استاندارد“ را نهایی می‌کند. برآیند این مرحله پیش‌نویس استاندارد می‌باشد.

    نظر خواهی عمومی

برای نظر خواهی عمومی، پیش‌نویس هر استاندارد از طریق کانالهای مختلف نظیر چاپ در مجلات تخصصی، اینترنت (سایت سازمان)، و نظایر آن در دسترس عموم قرار می‌گیرد. همچنین با توجه به ماهیت موضوع پیش‌نویس استاندارد برای بعضی از اشخاص صاحب نظر به صورت مجزا فرستاده می‌شود. نظرات دریافتی در خصوص پیش‌نویس استاندارد توسط مدیریت تدوین استانداردها جمع بندی و به کمیته تدوین استانداردهای حسابداری ارائه می‌شود. این کمیته در صورت لزوم پیش‌نویس استاندارد را اصلاح می‌کند و پیش‌نویس تجدید نظر شده پس از تصویب کمیته فنی به هیئت عامل سازمان ارائه می‌گردد.

    تصویب نهایی

بیانیه نهایی زمانی منتشر می‌شود که متن نهایی استاندارد به تصویب هیئت عامل و مجمع عمومی سازمان رسیده باشد. پس از دریافت متن استاندارد هیئت عامل استانداردهای حسابداری را بررسی و پس از انجام اصلاحات احتمالی آنها را تصویب و به مجمع عمومی سازمان جهت تصویب نهایی ارسال می‌نماید. پس از تصویب مجمع عمومی سازمان، متن نهایی استاندارد حسابداری منتشر و لازم‌الاجرا می‌گردد.

45

این استاندارد تا مرحله تدوین پیش نویس پیش رفته است و برای نظرخواهی عمومی در اختیار صاحب نظران قرار گرفته است. انتشار استاندارد به صورت پیش‌نویس، با هدف دریافت نظرات و پیشنهادات افراد ذینفع و علاقه مند و صاحب نظر در جامعه صورت می‌گیرد. در واقع کسب نظرات و پیشنهادات سازنده در این زمینه از موارد ضروری و تاثیرگذار جهت افزایش کیفیت استانداردهای حسابداری است و نقش تعیین‌کننده‌ای بر جهت‌گیری و سیاست های اساسی تدوین استانداردهای حسابداری دارد.

بر این اساس، کمیته تدوین استانداردهاى حسابداری طی اطلاعیه ای  از تمام افراد صاحب‌ نظر و حرفه ای تقاضا کرده است تا ضمن مطالعه دقیق پیش‌نویس استاندارد، نظرات و پیشنهادات خود را حداکثر تا پایان آذر ۱۳۹۵ برای مدیریت تدوین استانداردها ارسال نمایند.

شما عزیزان و علاقه مندان می توانید فایل پیش نویس این استاندارد را از لینک زیر دانلود کنید.

standard34pishnevis

علاقه مندان می توانند جهت همکاری با این کمیته، از طریق آدرس کمیته تدوین استاندارد ها: تهران، خیابان بیهقى، نبش خیابان ۱۲، پلاک ۱۲ یا پایگاه اطلاع‌ رسانى سازمان حسابرسى به آدرس  www.audit.org.ir ارتباط برقرار کنند.

 

198456 مشاهده
حساب برتر

اخبار

IMAGE آربیتراژ چیست؟
چهارشنبه, 07 شهریور 1397
    آربیتراژ چیست؟ به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ... ادامه مطلب ...
استاندارد های بررسی شده در کارگاه آموزشی استاندارد های جدید حسابداری
سه شنبه, 02 مهر 1398
 استاندارد های بررسی شده در کارگاه آموزشی استاندارد های جدید حسابداری  هدف... ادامه مطلب ...
IMAGE اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ ابلاغ شد
دوشنبه, 05 مهر 1395
رئیس جمهور «قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور» را برای اجرا به سازمان... ادامه مطلب ...
IMAGE بایدها و نباید‌های بند مالیات در گزارش حسابرسی
شنبه, 17 شهریور 1397
  بایدها و نباید‌های بند مالیات در گزارش حسابرسی از آنجا‌ که در وظایف حسابرس آمده... ادامه مطلب ...
IMAGE بخشنامه 200/97/97نحوه محاسبه جرایم درآمدهای کتمان شده در اظهارنامه تسلیمی یا هزینه های غیرواقعی
دوشنبه, 19 شهریور 1397
بخشنامه 200/97/97نحوه محاسبه جرایم درآمدهای کتمان شده در اظهارنامه تسلیمی یا هزینه... ادامه مطلب ...

مشتریان ما

Top
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر و سریعتر سایت استفاده میکنیم . برای استفاده این وب سایت از کوکی ، لطفا با تایید این موضوع به ما این اجازه را بدهید مشاهده قوانین. من این سایت را تایید میکنم تایید